Poduzetnički portal · Članak
Dodjelom priznanja i titule šampiona maslinova ulja, koju je prema ocijeni stručnjaka zaslužilo ekstra djevičansko ulje rovinjskog maslinara Zorana Zaninija, u subotu navečer završena je najveća međunarodna manifestacija maslinara i uljara Sredozemlja »Maslina 2009.«, kojoj je nazočio i njen pokrovitelj hrvatski predsjednik Stjepan Mesić.
Nakon višegodišnjeg zanemarivanja maslinarstva ta poljoprivredna kultura, koja je po vrijednosti pretekla i vinovu lozu, ponovno postaje najvažnija hraniteljica otočnog i priobalnog stanovništva. Zahvaljujući državnom programu podizanja višegodišnjih nasada, u hrvatskom su maslinarstvu posljednjih godina učinjeni veliki pomaci, što znači da nas do postavljenog cilja od 10 milijuna rodnih maslinovih stabala, koji treba ostvariti do ulaska u Europsku uniju, dijeli još četiri milijuna.
Osim proizvodnje maslinova ulja, koju treba povećati na tri do četiri litre po stanovniku, potrebno je pojačati i izvoz te posebno domaću potrošnju, ali ne po cijenu prelaska iz zakonodavnog okvira u područje sivog tržišta koje je dosad ugrožavalo procvat maslinarstva. Sada su stvorene dobre pretpostavke za domaću poljoprivredu u okviru koje će se nastaviti borba protiv sivog tržišta, a uz uvođenje još strožeg nadzora svi čimbenici u tom složenom procesu, počevši od države, proizvođača i kupca koji dosad nije znao što plaća i po kojoj cijeni, bit će zaštićeni. Svjesni da se uvoz ulja ne može zaustaviti, maslinari i uljari zadovoljni su uspostavom zakonskog okvira koji će u cijelosti regulirati proizvodnju i prodaju maslinova ulja uz jamstvo zaštite kvalitete, deklaraciju i nadzor, što je u interesu svih koji posredno ili neposredno sudjeluju u proizvodnji i plasmanu ulja. Na ovogodišnjoj međunarodnoj manifestaciji maslinara i uljara Sredozemlja posebno je pohvaljena Splitsko-dalmatinska županija, koja s 18.000 hektara maslinika predvodi hrvatsko maslinarstvo. Novi se nasadi maslina podižu brže od planirane dinamike, no još uvijek se mogu čuti i upozorenja maslinarima i uljarima da ozbiljno shvatite kako državni poticaju nisu socijalna nego ekonomska kategorija. Drugim riječima, cijene moraju pratiti kvalitetu proizvoda i odgovarati njegovoj stvarnoj vrijednosti umjesto da se napuhavaju prema osobnim interesima i potrebama.
Predsjednik Mesić, koji je proglašen prvim hrvatskim vitezom maslinarstva, kazao je kako trebamo očuvati originalne domaće maslinarske sorte, poput istarske bjelice, lastovke, loznice i levantinke, te učiniti sve kako bi do ulaska u Uniju osnažili domaću poljoprivredu, a time i maslinarstvo koje se na Sredozemlju održalo još od biblijskih vremena.
Mesić: Očekujem dobru turističku sezonu
Predsjednik Mesić rekao je u Splitu, odgovarajući na novinarska pitanja tijekom posjeta međunarodnoj manifestaciji maslinara Sredozemlja, da on, za razliku od mnogih, očekuje dobru turističku godinu i sezonu. Poručio je kako unatoč kašnjenju s promidžbom svi iz turističke branše moraju učiniti velike napore da pridobiju europske turiste koji zbog recesije neće putovati izvan Europe.
Rad u tijelima komore dobrovoljan je
U zemljama u našem okruženju poljoprivredne komore, a u nekima slučajevima šumarske i regionalne, postoje u Njemačkoj, Austriji i Sloveniji, gdje su jaki socijalni parteri. Rad u tijelima komore dobrovoljan je. Pravo na naknadu imaju samo čelni ljudi komore, a savjetnici imaju pravo samo na povrat troškova. Novac za rad poljoprivredne komore u Štajerskoj dobiva se iz komorske članarine, prihoda vlastite djelatnosti, iz dotacija koje na ime razvoja poljoprivrede dodjeljuje država i općine. Uz to, novac se namiče iz zemljišnog poreza koji komori plaćaju vlasnici zemljišta i zakupci u postotku od osnovice za zemljišni porez. U Njemačkoj mandat direktora poljoprivredne komore traje čak 12 godina, a bira ga skupština komore, dok mandat predsjednika komore, uz mogućnost ponovnog imenovanja, traje tri godine
Komentari članka
Vezani članci
Split u znaku predsezone: Amerikanci, Britanci i Francuzi prednjače
11.05.2026.Turistička je predsezona u punom jeku, Split je i prvih desetak dana svibnja, unatoč lošijem vremenu, pun turista, najviše je Amerikanaca, Britanaca i Francuza. Zbog neizvjesne globalne situacije, bilo kakve prognoze za špicu sezone krajnje su nezahvalne.
300.000 sjemenki u kilogramu i 400 litara biodizela po hektaru: Zašto je uljana repica top kultura?
05.05.2026.Uljana repica jedna je od najvažnijih industrijskih biljaka današnjice, iako u prirodi ne postoji u divljem obliku. Riječ je o kulturi iz porodice krstašica koja se uzgaja prvenstveno zbog sjemena bogatog uljem i bjelančevinama, čak oko 40 posto čini ulje
S 29 godina posadio više od 100 novih maslina: Primoštenac Niko nastavlja didovu tradiciju
28.04.2026.Na OPG- u Niko Skorić prošle su godine iskrčili zapušteni teren i posadili oko 120 novih stabala maslina. Važan dio Nikina rada je i članstvo u udruzi Ultra Extra, koja je osnovana prije nekoliko godina i okuplja oko 30-ak maslinara iz Šibensko-kninske žu
Poljoprivrednici će zarađivati na trgovanju ugljikom?
24.04.2026.Na velikoj međunarodnoj konferenciji koja se u utorak, 21. travnja, u organizaciji Agencije za ruralni razvoj Zadarske županije (AGRRA) održala na Sveučilištu u Zadru, predstavljen je više od dva milijuna eura vrijedan projekt Green Economy and CO2 (GECO
"U mojim žilama ne teče krv, nego zelje": Priča Marije Cafuk u kojoj će se mnogi pronaći
22.04.2026.OPG Jurice Cafuka već četiri generacije živi isključivo od zemlje. Poznati su po proizvodnji varaždinskog zelja, ali i krumpira te bučinog ulja. Kako izgleda njihov dan i organizacija posla, ispričala nam je Marija Cafuk.
Tag cloud
- 2856 članka imaju tag turizam
- 2710 članka imaju tag hrvatska
- 1810 članka imaju tag svijet
- 1490 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
- 2004 članka imaju tag financije
- 1566 članka imaju tag poljoprivreda
- 1656 članka imaju tag izvoz
- 1393 članka imaju tag ict
- 1320 članka imaju tag trgovina
- 1340 članka imaju tag industrija
- 1249 članka imaju tag investicije
- 1080 članka imaju tag zapošljavanje
- 1078 članka imaju tag menadžment
- 1184 članka imaju tag EU
- 869 članka imaju tag poduzetništvo
- 462 članka imaju tag BDP
- 687 članka imaju tag opg
- 541 članka imaju tag krediti
- 793 članka imaju tag maloprodaja
- 556 članka imaju tag poticaji
- 693 članka imaju tag tehnologija
- 710 članka imaju tag marketing
- 406 članka imaju tag potpore
- 518 članka imaju tag hotelijerstvo
- 458 članka imaju tag koronavirus
- 965 članka imaju tag kriza
- 516 članka imaju tag eu fondovi
- 536 članka imaju tag porezi
- 492 članka imaju tag gospodarstvo
- 498 članka imaju tag prehrambena industrija
- 438 članka imaju tag osijek
- 529 članka imaju tag obrazovanje
- 449 članka imaju tag start up
- 512 članka imaju tag dzs
- 453 članka imaju tag energetika
- 418 članka imaju tag hnb
- 426 članka imaju tag vlada
- 345 članka imaju tag hgk
- 362 članka imaju tag žensko poduzetništvo
- 440 članka imaju tag banke
Tečajna lista
| Valuta | Kupovni | Srednji | Prodajni |
|---|---|---|---|
| EUR | 7,50 | 7,53 | 7,55 |
| USD | 7,23 | 7,25 | 7,28 |
| GBP | 8,81 | 8,84 | 8,86 |
| CHF | 7,23 | 7,25 | 7,27 |
| CAD | 5,56 | 5,57 | 5,59 |
Dionice
Rast Pad Promet| Ticker | Zadnja | Promjena |
|---|---|---|
| DDJH-R-A | 51,00 | +2,27 |
| HUPZ-R-A | 1.087,99 | +1,86 |
| JDPL-R-A | 78,98 | +1,69 |
| DLKV-R-A | 125,50 | +1,13 |
| LKRI-R-A | 100,05 | +1,09 |
| Ticker | Zadnja | Promjena |
|---|---|---|
| TNPL-R-A | 638,00 | -7,38 |
| ISTT-R-A | 184,99 | -4,64 |
| ZVZD-R-A | 2.600,00 | -3,70 |
| BLJE-R-A | 84,10 | -3,69 |
| LANO-R-A | 9,01 | -3,33 |
| Ticker | Zadnja | Promet |
|---|---|---|
| INA-R-A | 3.800,00 | 1.121,33 |
| ADRS-P-A | 213,50 | 1.067,50 |
| HT-R-A | 241,99 | 407,22 |
| ADPL-R-A | 99,85 | 225,82 |
| IGH-R-A | 740,00 | 97,14 |
