Poduzetnički portal · Članak
19 Ou 2026
U 80. godini i dalje proizvodi kulen: "Htio sam prodati sve, ali nisam mogao"
Izvor: www.agroklub.com · Autor: Ivica Korman
Proizvođač suhomesnatih proizvoda i vlasnik OPG-a u srcu Baranje, ovih je dana napunio 80 godina. No energija s kojom govori o kulenu, svinjogojstvu i izazovima današnjeg vremena pokazuje da mu entuzijazma ne nedostaje. Dapače, ima i planove
U dvorištu Petra Dobrovca u Kneževim Vinogradima, među pušnicama, zrionicama i dugim redovima suhomesnatih delicija, vrijeme kao da teče sporije. Miris dima i paprike širi se prostorom, a svaki komad kulena ili slanine nosi priču koja traje više od pola stoljeća.
Dobrovac, proizvođač suhomesnatih proizvoda i vlasnik OPG-a u srcu Baranje, upravo je ovih dana napunio 80 godina. No energija s kojom govori o kulenu, svinjogojstvu i izazovima današnjeg vremena pokazuje da mu entuzijazma ne nedostaje.
"Ja sam Petar Dobrovac iz Kneževih Vinograda i bavim se proizvodnjom suhomesnatih proizvoda već dugi niz godina", kaže dok nas vodi kroz svoje dvorište, u kojem se nalazi više od 4.000 četvornih metara natkrivenog prostora. Svaki kutak tog imanja, priznaje, zna napamet. "Znam točno koja je cigla gdje ugrađena, koja je dobro, a koja loše postavljena. Prošao mi je život u cigli, malteru i zidarima".
Od trgovine do gostionice
Priča o njegovu poslu počinje početkom sedamdesetih godina prošlog stoljeća. Iako mu je osnovna struka bila trgovina, život ga je odveo u ugostiteljstvo.
"Radio sam prvo u trgovini, ali sam volio gostionicu. Volio sam taj posao, ljude, atmosferu, pa sam 1972. otvorio svoju gostionicu", prisjeća se. Upravo tada počinje i njegova priča s proizvodnjom suhomesnatih proizvoda. No u početku nisu bili namijenjeni prodaji.
"Sve sam radio za svoj restoran. Kulen, kobasice, slaninu, ali samo za potrebe lokala", objašnjava.
S vremenom je potražnja rasla, a kvaliteta proizvoda prepoznata i izvan restorana. Zato je 1977. registrirao obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo. "Kad sam otvorio OPG, onda sam komercijalizirao proizvodnju. Počeo sam raditi i za prodaju", kaže.
Kulen - kralj baranjskog stola
Danas Dobrovac proizvodi gotovo sve što se može dobiti od svinje: kulen, kulenovu seku, kobasice, slaninu, pečenicu, šunku, čvarke. "Sve što se može napraviti od svinjskog mesa – to se kod mene radi", kaže uz osmijeh. Ipak, jedan proizvod ima posebno mjesto.
"Kulen. To je broj jedan. Najdraži proizvod", govori bez razmišljanja. Razlog je jednostavan: u njega ide najkvalitetnije meso. "Prva kategorija mesa, but i dio pečenice. Druga kategorija ide u seku, a treća u kobasice".
Njegova godišnja proizvodnja danas iznosi nešto više od deset tona svih proizvoda zajedno. "Od tih deset tona, 30 do 35 posto je kulen".
Njegova je delikatesa osvojila i zlatnu medalju na ocjenjivanju kvalitete, što potvrđuje ono što kupci već znaju. "Tko se razumije u kulen, zna da je to vrhunski proizvod", kaže.
U Baranji se često govori da je tajna recepta u paprici. Dobrovac se s tim potpuno slaže. "Paprika je jako važna. Vjerujte mi, nitko nema bolju od baranjske", naglašava. Posebno ističe onu iz Kopačeva i Luga, sela poznatih po vrhunskoj proizvodnji ovog začina. "Bez dobre baranjske paprike nema ni dobrog kulena". Osim nje, važni su i meso, način obrade i vrijeme zrenja. Upravo zbog toga Dobrovac posljednjih godina ulaže u modernizaciju proizvodnje.
Nova ulaganja u osamdesetoj godini
Iako je ušao u osamdesetu, Dobrovac ne razmišlja o mirovini. Naprotiv, posljednjih je godina značajno investirao u proizvodnju. "Prije dvije godine morao sam napraviti hladni pogon i još jednu zrionicu", objašnjava. Razlog su klimatske promjene.
"Pred Božić je bilo plus 20 stupnjeva. Ja se ne mogu igrati da bacim par tona proizvoda". Zato je izgradio novu infrastrukturu koja omogućuje proizvodnju tijekom cijele godine, neovisno o vremenskim uvjetima.
Danas ima dvije velike zrionice s ukupnim kapacitetom većim od 30 tona. "Stara pušnica pretvorena je u još jednu zrionicu, a napravio sam i novu pušnicu". Koliko je novca uložio, ne želi otkriti. "Puno. Ali o brojkama nećemo", kaže uz smijeh.
Dobrovac danas svinje kupuje od lokalnih proizvođača, ali nekada je imao vlastitu farmu. "Imao sam prasilište s dvadeset boksova i krmače. Farma je bila puna", prisjeća se. U jednom trenutku imao je i više od 250 odojaka koje nije imao kome prodati.
"Bilo je to oko 2008. godine. Industrija ih nije htjela. Morao sam ih praktički pokloniti". Taj događaj bio je prekretnica. "Uzeo sam brusilicu, porezao boksove, a sve krmače preradio u kulen".
U stočarstvu, kaže, uvijek postoje veliki rizici. "Jednom prođeš dobro, drugi put isto, ali treći put dobiješ po ušima i izgubiš sve što si zaradio".
Komentari članka
Vezani članci
OPG Grabrović: Živo cvijeće ljepše je i ekološki prihvatljivije od plastike
19.03.2026.Već treća generacija obitelji Grabrović iz Osijeka uzgaja cvijeće. U njihovim plastenicima proljeće je već naveliko stiglo, ispunjavajući prostor šarenilom mačuhica, jaglaca, ranunkulusa i potočnica. Iako je zima bila hladnija nego što je uobičajeno poslj
Dok drugi prodaju zrno, on ga melje u svom mlinu: Slavonac od rijetkih kultura stvorio tražena brašna
17.03.2026.Mirko Miladinović iz Koritne kod Đakova preradom sjemena u brašno bavi se od 2020. godine. Danas obrađuje oko 56 hektara zemlje, uzgajajući sjemenske kulture i specijalna brašna pod brendom Ceres
Vina sa ženskim potpisom osvojila svijet
17.03.2026.Prolazimo kroz neobičnu šumu gordih divova od inoks čelika u pratnji Marijane Škiljo koja nam sa strašću priča o citrusnum notama, lepršavosti, taninima i stamenim tijelima.
Počeo u konobi kod prijatelja, danas ima Decanter medalju: Priča vinara iz Opatije
17.03.2026.Vina Darka Mandića sve su poznatija, posebno nakon osvojene bronce na Decanteru s malvazijom iz 2023. U ponudi ima i vrhunsko pjenušavo vino koje je jedna slučajna priča, no takve su obično najbolje, kaže ovaj vinar.
Koz whiskey Nebo, Bušić i Anadolac nastavljaju pričati priču o letu, viziji i slobodi stvaranja
12.03.2026.U svijetu craft pića rijetko kada naiđete na priču koja spaja strast, inovaciju i prijateljstvo kao što to čine Hrvoje Bušić i Tomislav Anadolac, kreativni umovi iza brenda Old Pilot’s. Od prve boce gina koja je osvojila prestižne međunarodne nagrade, do
Tag cloud
- 2833 članka imaju tag turizam
- 2685 članka imaju tag hrvatska
- 1800 članka imaju tag svijet
- 1478 članka imaju tag malo i srednje poduzetništvo
- 1994 članka imaju tag financije
- 1554 članka imaju tag poljoprivreda
- 1645 članka imaju tag izvoz
- 1319 članka imaju tag trgovina
- 1382 članka imaju tag ict
- 1324 članka imaju tag industrija
- 1240 članka imaju tag investicije
- 1077 članka imaju tag zapošljavanje
- 1071 članka imaju tag menadžment
- 1180 članka imaju tag EU
- 867 članka imaju tag poduzetništvo
- 678 članka imaju tag opg
- 792 članka imaju tag maloprodaja
- 553 članka imaju tag poticaji
- 689 članka imaju tag tehnologija
- 709 članka imaju tag marketing
- 401 članka imaju tag potpore
- 458 članka imaju tag koronavirus
- 515 članka imaju tag hotelijerstvo
- 965 članka imaju tag kriza
- 515 članka imaju tag eu fondovi
- 535 članka imaju tag porezi
- 489 članka imaju tag gospodarstvo
- 529 članka imaju tag obrazovanje
- 496 članka imaju tag prehrambena industrija
- 435 članka imaju tag osijek
- 541 članka imaju tag krediti
- 446 članka imaju tag start up
- 509 članka imaju tag dzs
- 452 članka imaju tag energetika
- 461 članka imaju tag BDP
- 418 članka imaju tag hnb
- 426 članka imaju tag vlada
- 345 članka imaju tag hgk
- 440 članka imaju tag banke
- 353 članka imaju tag žensko poduzetništvo
Tečajna lista
| Valuta | Kupovni | Srednji | Prodajni |
|---|---|---|---|
| EUR | 7,50 | 7,53 | 7,55 |
| USD | 7,23 | 7,25 | 7,28 |
| GBP | 8,81 | 8,84 | 8,86 |
| CHF | 7,23 | 7,25 | 7,27 |
| CAD | 5,56 | 5,57 | 5,59 |
Dionice
Rast Pad Promet| Ticker | Zadnja | Promjena |
|---|---|---|
| DDJH-R-A | 51,00 | +2,27 |
| HUPZ-R-A | 1.087,99 | +1,86 |
| JDPL-R-A | 78,98 | +1,69 |
| DLKV-R-A | 125,50 | +1,13 |
| LKRI-R-A | 100,05 | +1,09 |
| Ticker | Zadnja | Promjena |
|---|---|---|
| TNPL-R-A | 638,00 | -7,38 |
| ISTT-R-A | 184,99 | -4,64 |
| ZVZD-R-A | 2.600,00 | -3,70 |
| BLJE-R-A | 84,10 | -3,69 |
| LANO-R-A | 9,01 | -3,33 |
| Ticker | Zadnja | Promet |
|---|---|---|
| INA-R-A | 3.800,00 | 1.121,33 |
| ADRS-P-A | 213,50 | 1.067,50 |
| HT-R-A | 241,99 | 407,22 |
| ADPL-R-A | 99,85 | 225,82 |
| IGH-R-A | 740,00 | 97,14 |
